Marie Heřmanová

Sociální antropoložka se zaměřením na digitální antropologii, internet a výzkum online identit a komunit. V současné době pracuje jako postdoktorandka na Sociologickém ústavu Akademie věd ČR, kde pracuje na projektu zaměřeném na výzkum genderových identit mezi influencery na sociálních sítích.

Je také členkou studia aplikovaného antropologického výzkumu Anthropictures a v rámci aplikovaného výzkumu realizovala řadu studií na téma šíření dezinformací v online prostoru, zejména se zaměřením na téma migrace a uprchlictví. Pravidelně publikuje publicistické texty v různých českých médiích.

Na konspiračních teoriích jí nejvíce zajímá,  proč se jim tak dobře daří na sociálních sítích, jakým způsobem se chovají v online prostoru, kdo se tam s nimi potkává, jaký to má vliv na online komunity a jakou roli v šíření konspiračních teorií hrají algoritmy digitálních komunikačních platforem. Zajímá se také o to, jakou souvislost lze nalézt mezi konspiračními teoriemi a sociekonomickými podmínkami těch, kteří je šíří a jakou roli v tom hrají (nejenom) digitální nerovnosti. 

Osobní info: https://www.soc.cas.cz/lide/marie-hermanova